Psychologia

Inteligencja emocjonalna

Często nie chcemy się do tego przyznać, choć wszyscy chcemy być inteligentni. Czyli dziś I jak inteligencja jak podaje Wikipedia to zdolność pojmowania, rozum- zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach.

Inteligencja emocjonalna – dotyczy uczućInteligencja sztuczna- dotyczy maszyn. Inteligencja kognitywna pozwala na sprawne podejmowanie życiowych decyzji.Chciałabym zaprosić Cię do prześledzenia własnych cech, które mogłyby świadczyć o Twojej inteligencji.

1. Jesteś opanowany- potrafisz nazwać i skontrolować swoje emocje, a także uznać ich moc, na tyle na ile sobie pozwolisz.

2. Jesteś skupiony- pełna koncentracja na zadaniu.

3. Łatwo się adoptujesz- niczym kameleon, potrafi ocenić sytuację i modyfikować swoje zachowanie w zależności od środowiska, w jakim się znajduje.

4. Jesteś ciekawy i otwarty na świat- A. Einstein stwierdził: ,,nie posiadam żadnego wybitnego talentu, po prostu cały czas jestem ciekawy”

5. Posiadasz poczucie humoru- umiesz się śmiać z siebie przede wszystkim.

6. Jesteś wrażliwy- doświadczasz radości i cierpienia innych. Pamiętaj jak inni są szczęśliwi i Ty będziesz szczęśliwy.Iii tu wielka niespodzianka

7. Masz skłonności do prokrastynacji, Steve Jobs przesuwał pewne sprawy na później, bo uznawał, że wielkie rzeczy muszą dojrzeć, a w tym czasie można zająć się tymi mniej ważnymi.

Zastanówcie się jak jest u Was? Nad czym musicie popracować, co zmienić, co ulepszyć?Kochani czy warto mierzyć inteligencję??? A to w kolejnej kawce, na którą serdecznie zapraszam.

Magdalena Sawicka-Bartosik

Psycholog, pedagog, psychoterapeuta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *